logo  

Strona poświęcona technicznym aspektom instalacji

solarnych i nie tylko

 

Kolektory próżniowe - mity internetowe

 

   

Ten artukuł będzie przez nas cały czas uzupełniany w miarę jak będziemy wyszukiwać sprzeczne i nieprawdziwe materiały w internecie.

Kolorem czerwonym zaznaczymy cytowany tekst, natomiast nasz komentarz kolorem białym.

---------------------------------------------------------------------------------

Podstawowe parametry techniczne kolektorów próżniowych to:  n0 - sprawność optyczna jest to wyrażona w % ilość energii cieplnej pozyskanej przez kolektor z całkowitej energii słonecznej, która pada na jego powierzchnię.  

To jest prawdą jeżeli chodzi o kolektor płaski, dla tego że obliczenie powierzchni w kolektorze płaskim nie stanowi problemu. Natomiast w kolektorze próżniowym według norm obliczenie powierzchni i na jej podstawie wyliczenie sprawności jest sprawą problematyczną. Jeżeli weźmiemy kolektor próżniowy i pod rury podłożymy lustro płaskie to pomimo, że otrzymamy większą ilość energii z tego kolektora w stosunku do kolektora bez lustra to jak wspomniano sprawność wylicza się w stosunku do powierzchni. W tym przypadku lustro a raczej jego powierzchnię również bierze się do obliczenia sprawności. Ponieważ do obliczeń sprawności bierze się całą powierzchnię lustra, ale tylko jego część bierze udział w procesie odbijania promieniowania słonecznego to w konsekwencji sprawność takiego kolektor jest gorsza, po mimo tego, że kolektor z lustrem jest lepszy i bardziej wydajny. Jeszcze gorsze parametry sprawności uzyskuje się w kolektorach próżniowych z lustrem parabolicznym ze względu na jego przestrzenny charakter. Więcej i bardziej obszernie opisaliśmy ten paradoks w opracowaniu: Kolektory próżniowe - klasyfikacja

---------------------------------------------------------------------------------

Kolektory próżniowe tego typu ( heat pipe ) w tej chwili są najbardziej zaawansowanym urządzeniem do pozyskiwania ekologicznej energii cieplnej. Urządzenia tego typu mogą mieć sprawność dochodzącą nawet do 95%. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki absorbera oraz szkła borowego oferowane kolektory próżniowe są w stanie pokryć większą cześć roku na zapotrzebowanie energii cieplnej.

System Solarny ....SG  wykonany jest w oparciu o zaawansowane technologie i materiały, dlatego uzyskuje bardzo wysoką sprawność pochłaniania energii słonecznej - powyżej 95%.

Poniżej tabela z danymi technicznymi:

¨ Powłoka absorpcyjna rury próżniowej : AIN/AIN-SS/CU
 ¨ Materiał : dwuwarstwowe szkło borowo krzemowe 3.3
¨ Próżnia P<5x10-3 Pa
¨ Stopień absorpcji : > 94%
¨ Straty ciepła przez emisję : <8% (80oC)
¨ Straty ciepła : <0,6W/(m2xoC)  
"Temperatura stagnacji >270oC
¨ Odporność na grad do średnicy 25 mm
¨ Przyłącza kolektora : 22mm

Takie ustawienie danych technicznych to bardzo częste zjawisko polegające na wprowadzeniu czytelnika w błąd. Nie ma takich kolektorów próżniowych, które osiągały by sprawność na poziomie 95%! Proszę zwrócić uwagę na taki parametr jak "stopień absorpcji", to on jest na poziomie 94%, ale to dotyczy samej rury próżniowej a nie całego kolektora. Ponieważ kolektory typu heat pipe mają cały szereg wad gdzie szerzej opisaliśmy to w opracowaniu: Kolektory próżniowe-wady i zalety a więc nigdy nie osiągną takiej sprawności. Natomiast stopień absorpcji tak chętnie tu podawany jest obecnie obszarem naszych badań i porównań. Po wstępnych obliczeniach okazuje się że i on jest parametrem bardzo przekłamanym a to z tego powodu, że nikt go nie jest w stanie sprawdzić a producent rur próżniowych podaje właśnie takie wyniki. Więcej :

Rury próżniowe - porównanie. Kolektory słoneczne, te płaski jak i próżniowe są prostymi urządzeniami grzewczymi i opinia jako by to był szczyt techniki jest bardzo przesadzoną opinią.

---------------------------------------------------------------------------------

SUPER PROMOCJA - ZESTAW DO WSPOMAGANIA CO (PODŁOGÓWKA, ŚCIENNE) ORAZ PODGRZEWANIA CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ WYPOSAŻONY W NOWOCZESNE KOLEKTORY PRÓŻNIOWE TYPU HEAT PIPE 3 x 15 RUR I ZASOBNIK ZINTEGROWANY (ZBIORNIK W ZBIORNIKU) 400 L/120L Z DWIEMA WĘŻOWNICAMI, WRAZ Z KOMPLETEM MATERIAŁÓW POTRZEBNYCH DO MONTAŻU

 

Nawet ci co umieszczają tego typu objaśnienia sami nie bardzo wiedzą czy faktycznie taka ilość rur ( 45 ) wystarczy do jakiegokolwiek wspomagania, do cieplej wody dla 4 osób to może ale wspomaganie?

---------------------------------------------------------------------------------

Nie słyszeliście o tym, że kolektory rurowe mają też wady? Chodzi mi o to, że rurki są bardzo kruche, często pękają jak "doznają szoku termicznego" a na to producent przeważnie nie daje gwarancji. Zatem radzę uważać. Tak ostrzegł mnie sprzedawca.

 

Jest to następny mit o kolektorach próżniowych. Jest tylko jedna sytuacja gdzie może dojść do takiej sytuacji. To taka, gdzie jeżeli pustą rurę będziemy trzymać pół dnia na słońcu po czym natychmiast zalejemy ją zimną wodą .Takiego szoku żadna rura szklana nie wytrzyma. Ale to jest hipotetyczna sytuacja, nie występująca w normalnej eksploatacji. Proszę zwrócić uwagę, że rury są wykonane ze szkła boro-krzemowego, czyli inaczej jak by to powiedziały nasze panie ze szkła żaroodpornego, o czym pewnie ten sprzedawca nie wiedział. Natomiast w rurach het pipe do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie,
również w u-rurach gdy będziemy napełniać zimnym czynnikiem rozgrzaną rurę nie dojdzie do pęknięcia. Związane jest to z masą wewnętrznych blaszek przekazujących ciepło tak w heat pipe jak i w u-rurkach.

---------------------------------------------------------------------------------

Certyfikat zgodności Solar Keymark

Aby klient miał pewność, że zakupiony kolektor posiada deklarowane przez producenta parametry i spełnia wymagania normy utworzono procedurę certyfikacji o nazwie Solar Keymark. W ramach tej procedury kolektor musi być zbadany przez jedno z 16 akredytowanych laboratoriów. Co więcej przedstawiciele tegoż laboratorium dokonują kontroli procesu produkcji w zakładzie produkcyjnym jak również losowo pobierają egzemplarze kolektorów przeznaczone do badań. Aby w pełni zabezpieczyć interes klienta jednostka wydająca certyfikat zgodności Solar Keymark upoważniona jest do dokonywania kontroli procesu produkcji w dowolnym momencie, przeprowadzaniu w odstępach dwuletnich ponownych kontroli produkcji jak również pełnej weryfikacji czy produkowany kolektor pod względem zastosowanej technologii i materiałów jest zgodny z tym, który był podstawą wydania certyfikatu.

Ten tekst pochodzi ze strony dużego producenta. Otóż czy na pewno zostanie zabezpoeczony interes klienta? Wydawać by się mogło, że tak. Jednak mamy podstawy do twierdzenia, że jest właśnie na odwrót. Cała ta skomplikowana procedura certyfikacji nic nam nie gwarantuje. Tak samo kiepskie jak i dobre, jak i te średnie kolektory dostają tak samo ten znak. Więcej i obszerniej temat został opisany w odrębnym opracowaniu: Certyfikat Solar Keymark a badania mechaniczne oraz Solar Keymark niebezpieczeństwa i pułapki

---------------------------------------------------------------------------------

 

powrót